Szlaki turystyczne

Utworzone w okolicy Suśca rezerwaty przyrody, na terenie których znajdują się liczne pomniki przyrody i atrakcje turystyczne połączone zostały systemem szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych.

Szlaki turystyczne piesze:

 1. Szlak Szumów (niebieski kolor znaków)

  Najbardziej znany i polecany szlak prowadzący do przepięknych i uroczych progów skalnych, zwanych też „szumami“, tworzących 24 wodospady na rzece Tanew. Dziennik „Rzeczpospolita“ uznał „Szumy“ za jeden z „7 Cudów Polskiej Natury“. Trasa szlaku (17 km) przebiega przez Susiec, wodospad na rzece Jeleń, wzniesienie Kościółek (Zamczysko) i Rezerwat "Nad Tanwią" (Szumy).

 2. Szlak „Południowy” (żółty kolor znaków)

  Trasa szlaku (17 km) przebiega przez Susiec, wodospad na rzece Jeleń, Rezerwat „Nad Tanwią” (Szumy) oraz Narol.

 3. Szlak „Krawędziowy” (czerwony kolor znaków)

  Trasa szlaku (54 km) przebiega przez Susiec, Oseredek, cmentarz wojenny w Błudku, Rezerwat „Czartowe Pole”, Górecko Kościelne, Floriankę i Zwierzyniec.

 4. Szlak „Walk Partyzanckich” (czarny kolor znaków)

  Trasa szlaku (100 km) przebiega przez Tomaszów Lubelski , Rezerwat „Nad Tanwią“ (Szumy), wzgórze Kościółek, Borowe Młyny, Górecko Kościelne, Majdan Nowy i Bidaczów Stary.

Szlaki i trasy rowerowe:

 1. Trasa dookoła gminy Susiec

  Trasa (74 km) poprowadzona jest przez Puszczę Solską, wsie, pola, wzdłuż rzek i poprzez wzniesienia drogami mało uczęszczanymi, gruntowymi i miejscami piaszczystymi. Przebiega przez Susiec, Wólkę Łosiniecką, Zawadki, Kunki, Łuszczacz, Ciotuszę Nową i Starą, Majdan Sopocki, Oseredek aż do Suśca.

 2. Trasa Susiec – Borowe Młyny

  Trasa (30 km) rozpoczyna się w Suścu, następnie przebiega przez Oseredek, Błudek, Borowe Młyny i powraca do Suśca. Po drodze zobaczyć można kamieniołom w Nowinach, cmentarz wojenny w Błudku oraz kościół w Suścu.

 3. Centralny Szlak Rowerowy Roztocza

  Szlak (180 km) poprowadzony został z Kraśnika do Lwowa na Ukrainie poprzez Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Górecko Stare, Józefów, Susiec, Łosiniec, Bełżec i Lubycze Królewską. Prezentuje najpiękniejsze zakątki Roztocza, liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody.